Sök

Miljö- och hälsoskyddsinspektör

Lön och statistik 2025 · Miljö- och hälsoskyddsinspektörer, SSYK 2182

SCB:s lönestrukturstatistik 2025, heltidsekvivalent månadslön · 3 800 datapunkter · Hämtad 1 augusti 2026

41 400 kr i månaden

Det är medianlönen för miljö- och hälsoskyddsinspektörer 2025 , +8,1 % mot rikets median på 38 300 kr. Hälften tjänar mellan 38 900 kr och 44 500 kr. De tio procent som tjänar mest har minst 48 500 kr.

Snabbfakta

Medianlön
41 400 kr
stigande, +8,1 % mot riket
Medellön
42 600 kr
1 200 kr över medianen
De 10 % som tjänar mest
≥ 48 500 kr
90:e percentilen
De 10 % som tjänar minst
≤ 36 500 kr
10:e percentilen
Sedan 2014
stigande, +34,4 % Värden över tid: 2014: 30 800 kr, 2015: 32 000 kr, 2016: 32 500 kr, 2017: 33 300 kr, 2018: 34 200 kr, 2019: 35 000 kr, 2020: 35 800 kr, 2021: 36 800 kr, 2022: 37 500 kr, 2023: 38 900 kr, 2024: 40 000 kr, 2025: 41 400 kr .
12 år, nominellt
Yrket

Vad gör miljö- och hälsoskyddsinspektörer?

Miljö- och hälsoskyddsinspektörer arbetar med att kontrollera och säkerställa att miljö- och hälsoskyddslagar följs för att skydda människors hälsa och miljön.

De utför inspektioner, utredningar och kontroller inom olika verksamheter, ofta inom kommunal och statlig sektor, för att bedöma miljörisker och hälsorisker.

Lönefördelning

Hur breda är lönerna för miljö- och hälsoskyddsinspektörer?

Avståndet mellan p10 och p90 är 12 000 kr. Det visar hur mycket lönen varierar inom samma yrke – drivet av erfarenhet, sektor och region.

10:e percentil 36 500 kr
25:e percentil 38 900 kr
Median 41 400 kr
75:e percentil 44 500 kr
90:e percentil 48 500 kr
Lönefördelning för Miljö- och hälsoskyddsinspektörer 2025
PercentilMånadslön
10:e percentilen36 500 kr
25:e percentilen38 900 kr
Median41 400 kr
75:e percentilen44 500 kr
90:e percentilen48 500 kr
Källa: SCB Lönestrukturstatistik · AM0110 LonYrkeOSekN1 · Publicerad 2026-06-16 · Hämtad 2026-08-01 · Heltidsekvivalent. Urval 3 800 anställda.
Ingångslön

Vad tjänar miljö- och hälsoskyddsinspektörer i början av karriären?

SCB redovisar inte lön per erfarenhetsår – någon officiell ingångslön för nyexaminerade finns alltså inte. Den lägsta mätbara nivån är 10:e percentilen: 36 500 kr/mån (2025), vilket är 4 900 kr under medianen.

p10 är en proxy, inte en ingångslön. De tio procent som tjänar minst består av fler än nyanställda: där finns också erfarna med lägre lön av andra skäl – sektor, region eller arbetsuppgifter. Använd siffran som golv för vad yrket betalar, inte som ett avtalat startvärde.
10:e percentilen
36 500 kr
Lägsta tiondelen – indikation på ingångsnivå
25:e percentilen
38 900 kr
2 500 kr under median
Median
41 400 kr
Mitten av yrket 2025

Avståndet från p10 till medianen är 4 900 kr/mån, ett påslag på 13,4 % – spannet mellan yrkets lägsta tiondel och dess mitt. Vad enskilda arbetsgivare betalar en nyexaminerad redovisar varken SCB eller vi; kollektivavtalens ingångslöner ligger hos respektive fackförbund.

Källa: SCB Lönestrukturstatistik · AM0110 LonYrkeOSekN1 · Publicerad 2026-06-16 · Hämtad 2026-08-01 · 10:e percentilen används som indikator på ingångsnivå – SCB redovisar inte lön efter erfarenhetsår eller examensår.
Löneutveckling

Löneutveckling för miljö- och hälsoskyddsinspektörer 2014–2025

Medianlönen har stigit från 30 800 kr (2014) till 41 400 kr (2025). Det är en nominell ökning på +34,4 %. Justerat för inflation (KPI) blir reallöneökningen +0,8 %.

Medianlön Miljö- och hälsoskyddsinspektörer 2014–2025 Medianlön Miljö- och hälsoskyddsinspektörer 2014–2025, 2014–2025. Miljö- och hälsoskyddsinspektörer, median: från 30 800 kr (2014) till 41 400 kr (2025). Rikssnitt, median: från 28 000 kr (2014) till 38 300 kr (2025).
Medianlön Miljö- och hälsoskyddsinspektörer 2014–2025
År Miljö- och hälsoskyddsinspektörer, medianRikssnitt, median
2014 30 800 kr28 000 kr
2015 32 000 kr28 600 kr
2016 32 500 kr29 300 kr
2017 33 300 kr30 000 kr
2018 34 200 kr30 900 kr
2019 35 000 kr31 700 kr
2020 35 800 kr32 400 kr
2021 36 800 kr33 200 kr
2022 37 500 kr34 200 kr
2023 38 900 kr35 600 kr
2024 40 000 kr37 100 kr
2025 41 400 kr38 300 kr
Källa: SCB Lönestrukturstatistik 2014–2025 · AM0110 LonYrkeOSekN1 · Publicerad 2026-06-16 · Hämtad 2026-08-01

Köpkraft sedan 2014

Nominell ökning
+34,4 %
30 800 kr → 41 400 kr
Reallöneökning
+0,8 %
I 2014 års priser: 31 050 kr
Inflation samma period
+33,6 %
KPI fastställda årsmedeltal
Vad betyder det här?

Reallönen har varit i stort sett oförändrad sedan 2014. Den nominella ökningen täcker ungefär inflationen, så köpkraften är ungefär densamma som för 11 år sedan.

Källa: SCB Konsumentprisindex (KPI), fastställda årsmedeltal 2014–2025 · PR0101 KPItotM · Publicerad 2026-06-16 · Hämtad 2026-08-01
Per sektor

Privat sektor betalar mest till miljö- och hälsoskyddsinspektörer

Högsta medianlönen finns i privat sektor (49 200 kr), där 9,7 % av yrkesgruppen arbetar.

Kommunal sektor 78,9 % av yrkesgruppen
41 000 kr
Statlig sektor 11,3 % av yrkesgruppen
41 100 kr
Privat sektor 9,7 % av yrkesgruppen
49 200 kr
Källa: SCB · AM0110 LonYrkeOSekN1 · Publicerad 2026-06-16 · Hämtad 2026-08-01
Per kön

Männen tjänar +2,2 % mer

Råa medianlöner per kön. Skillnaden är inte standardiserad för sektor, erfarenhet eller deltidsmönster – den visar yrket som det faktiskt avlönas idag.

Kvinnor
41 100 kr
71,1 % av yrket
Män
42 000 kr
28,9 % av yrket
Kvinnor 41 100 kr
Män 42 000 kr
Källa: SCB · AM0110 LonYrkeOSekKonN1 · Publicerad 2026-06-16 · Hämtad 2026-08-01
Åldersprofil

Hur ser åldersfördelningen ut?

För yrkesgruppen specialister inom miljö- och hälsoskydd (SSYK 3-siffrig) är medianåldern 44,4 år.

16-24 år
103 · 0,9 %
25-29 år
716 · 6,4 %
30-34 år
1 603 · 14,4 %
35-39 år
1 725 · 15,5 %
40-44 år
1 611 · 14,5 %
45-49 år
1 558 · 14,0 %
50-54 år
1 342 · 12,1 %
55-59 år
1 255 · 11,3 %
60-64 år
927 · 8,3 %
65-69 år
294 · 2,6 %
Källa: SCB Yrkesregistret 2024 · AM0208 YREG57 / YREG57N / YREG57BAS · Publicerad 2025-11-23 · Hämtad 2026-08-01 · Åldersfördelning för yrkesgruppen på SSYK 3-siffrig nivå, aggregerad över hela landet. Medianålder är linjärt interpolerad inom den åldersgrupp som innehåller medianen.
Könsmix över tid

Hur har andelen kvinnor förändrats?

För hela yrkesgruppen specialister inom miljö- och hälsoskydd (SSYK 3-siffrig) var andelen kvinnor 59,4 % 2014 och 62,1 % 2024. Det är en ökning med 2,7 procentenheter .

Andel kvinnor i Specialister inom miljö- och hälsoskydd 2014–2024 Andel kvinnor i Specialister inom miljö- och hälsoskydd 2014–2024, 2014–2024. Andel kvinnor: från 59 % (2014) till 62 % (2024).
Andel kvinnor i Specialister inom miljö- och hälsoskydd 2014–2024
År Andel kvinnor
2014 59 %
2015 59 %
2016 61 %
2017 62 %
2018 62 %
2019 62 %
2020 62 %
2021 62 %
2022 63 %
2023 62 %
2024 62 %
Vad kan trenden säga?

Könsmixen har varit i stort sett oförändrad på tio år. Den tröghet ses ofta i etablerade yrken – könsmönster i utbildning och rekrytering reproducerar sig själv över årtionden.

Källa: SCB Yrkesregistret 2014–2024 · AM0208 YREG58 / YREG58N / YREG58BAS · Publicerad 2025-11-23 · Hämtad 2026-08-01 · Andelen mäts på SSYK 3-nivå (yrkesgrupp), inte SSYK 4 (specifikt yrke). SCB:s yrkesregister redovisar dagbefolkning per region – vi summerar över län för rikets total.
Sektorsmix över tid

Hur har sektorsmixen förändrats?

Andel av yrket inom respektive sektor sedan 2014. Den största förskjutningen är i kommunal sektor – -10,7 procentenheter .

Sektorsmix för Miljö- och hälsoskyddsinspektörer 2014–2025 Sektorsmix för Miljö- och hälsoskyddsinspektörer 2014–2025, 2014–2025. Kommunal sektor: från 90 % (2014) till 79 % (2025). Statlig sektor: från 10 % (2014) till 11 % (2025). Privat sektor: från 0 % (2014) till 10 % (2025).
Sektorsmix för Miljö- och hälsoskyddsinspektörer 2014–2025
År Kommunal sektorStatlig sektorPrivat sektor
2014 90 %10 %0 %
2015 91 %9 %0 %
2016 89 %11 %0 %
2017 80 %11 %9 %
2018 86 %14 %0 %
2019 78 %12 %10 %
2020 79 %12 %10 %
2021 86 %14 %0 %
2022 81 %12 %7 %
2023 87 %13 %0 %
2024 79 %12 %9 %
2025 79 %11 %10 %
Sektorsfördelning för Miljö- och hälsoskyddsinspektörer 2014–2025, andel per sektor och förändring i procentenheter.
Sektor 2014 2025 Förändring (p.e.)
Kommunal sektor 89,6 % 78,9 % -10,7
Statlig sektor 10,4 % 11,3 % +0,9
Privat sektor 8,9 % 9,7 % +0,8
Källa: SCB Lönestrukturstatistik 2014–2025 · AM0110 LonYrkeRegionN1 · Publicerad 2026-06-16 · Hämtad 2026-08-01 · Andelarna räknas på SCB:s redovisade antal anställda. SCB undanhåller små samples – kombinationer med få observationer döljs, vilket kan göra enstaka årsvärden hackiga.
Per region

Stockholm betalar mest till miljö- och hälsoskyddsinspektörer

SCB redovisar regional lönedata på NUTS 2-nivå (8 storregioner). På regional nivå rapporterar SCB medellön, inte median – fältet nedan är medellön per region.

Trenden visar sista 5 årens medellön per region. Mindre regioner har färre observationer och därför mer volatila siffror.

Medellön för Miljö- och hälsoskyddsinspektörer per storregion 2025, med 5-årstrend
Region Antal Medellön Trend vs riksmedian
Stockholm 670 45 300 kr Värden över tid: 2021: 39 600 kr, 2022: 40 200 kr, 2023: 41 400 kr, 2024: 43 300 kr, 2025: 45 300 kr . stigande, +18,3 %
Västsverige 740 43 700 kr Värden över tid: 2021: 37 200 kr, 2022: 38 300 kr, 2023: 40 300 kr, 2024: 41 300 kr, 2025: 43 700 kr . stigande, +14,1 %
Sydsverige 510 42 300 kr Värden över tid: 2021: 36 600 kr, 2022: 38 000 kr, 2023: 40 600 kr, 2024: 41 100 kr, 2025: 42 300 kr . stigande, +10,4 %
Mellersta Norrland 180 41 900 kr Värden över tid: 2021: 37 100 kr, 2022: 37 400 kr, 2023: 39 200 kr, 2024: 40 200 kr, 2025: 41 900 kr . stigande, +9,4 %
Östra Mellansverige 700 41 800 kr Värden över tid: 2021: 38 000 kr, 2022: 37 500 kr, 2023: 39 400 kr, 2024: 41 100 kr, 2025: 41 800 kr . stigande, +9,1 %
Övre Norrland 230 41 100 kr Värden över tid: 2021: 35 600 kr, 2022: 37 200 kr, 2023: 38 500 kr, 2024: 39 300 kr, 2025: 41 100 kr . stigande, +7,3 %
Småland med öarna 430 40 800 kr Värden över tid: 2021: 36 100 kr, 2022: 37 100 kr, 2023: 38 300 kr, 2024: 39 600 kr, 2025: 40 800 kr . stigande, +6,5 %
Norra Mellansverige 340 40 700 kr Värden över tid: 2021: 35 900 kr, 2022: 36 600 kr, 2023: 39 200 kr, 2024: 39 100 kr, 2025: 40 700 kr . stigande, +6,3 %
Källa: SCB · AM0110 LonYrkeRegion4A · Publicerad 2026-06-16 · Hämtad 2026-08-01 · NUTS 2-regioner
Arbetsmarknad just nu

Lediga jobb för miljö- och hälsoskyddsinspektörer – 55 aktiva annonser

Live-data från Arbetsförmedlingens Platsbanken plus AF:s egen kvalitativa bedömning av rekryteringsläget. Kompletterar lönedatan från SCB – visar inte vad folk tjänar, utan om det rekryteras.

AF Yrkesbarometer publiceras två gånger per år. Senaste omgång: 2026-1.

Aktiva annonser
55
Hämtat 2026-10-24
Rekryteringsläge
Balans
Nationellt enligt AF
5-årsprognos
Ökar
Efterfrågan enligt AF
AF:s bedömning

Nationellt bedöms rekryteringssituationen för miljö- och hälsoskyddsinspektörer kännetecknas av balans. På fem års sikt förväntas efterfrågan på miljö- och hälsoskyddsinspektörer öka jämfört med idag, delvis till följd av ökat behov av kompetenser som krävs för grön omställning.

Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som miljö- och hälsoskyddsinspektör vara medelstora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag, delvis till följd av ökat behov av kompetenser som krävs för grön omställning.

Aktiva annonser per län

Aktiva annonser för Miljö- och hälsoskyddsinspektörer per län
Län Annonser
Stockholms län 15
Jönköpings län 6
Västra Götalands län 6
Blekinge län 4
Östergötlands län 3
Skåne län 3
Västmanlands län 3
Gävleborgs län 3
Jämtlands län 3
Norrbottens län 3

Visar topp 10 av 17 län med aktiva annonser.

Källa: AF Platsbanken + AF Yrkesbarometer · lediga_jobb_yrke + yrkesbarometer (omgång 2026-1) · Hämtad 2026-10-24 · Aktiva annonser är ögonblicksbild – uppdateras vid varje ingest-körning. AF:s bedömning är kvalitativ, gjord av arbetsförmedlare.
Jämför

Närliggande yrken till miljö- och hälsoskyddsinspektörer

Systeryrken inom samma SSYK-3-grupp, sorterade efter hur nära deras median ligger miljö- och hälsoskyddsinspektörer. Bra utgångspunkt för att hitta angränsande karriärval eller specialiseringar.

Lön efter skatt

Vad blir kvar efter skatt för miljö- och hälsoskyddsinspektörer?

Medianlönen 41 400 kr/mån ger ungefär 32 488 kr/mån i handen – en effektiv skatt på 21,5 %. Beräknat med Skatteverkets formler för inkomstår 2026 och genomsnittlig kommunalskatt 33,30 % plus begravningsavgift, utan kyrkoavgift.

Din kommun avgör slutsiffran: kommunalskatten spänner från 28,93 % till 35,65 %. Nettolönekalkylatorn använder samma formel men låter dig ange exakt bruttolön, kommun, kyrkoavgift och ålder.
Bruttolön
41 400 kr
Median 2025
Effektiv skatt
21,5 %
≈ 8 912 kr/mån
Nettolön
32 488 kr
Efter skatt

Brutto- och nettolön för Miljö- och hälsoskyddsinspektörer 2025 på lönefördelningens nivåer, vid genomsnittlig kommunalskatt.
Lönenivå Brutto Netto Effektiv skatt
10:e percentilen 36 500 kr 28 953 kr 20,7 %
Median 41 400 kr 32 488 kr 21,5 %
90:e percentilen 48 500 kr 37 206 kr 23,3 %

Medianlönen ligger under skiktgränsen för statlig inkomstskatt, så skatten är kommunal. Marginalskatten på nästa intjänade krona är 33,6 %.

Källa: SCB Lönestrukturstatistik + Skatteverket SKV 433 (inkomstår 2026) · AM0110 LonYrkeOSekN1 + OE0101 Kommunalskatter2000 · Publicerad 2026-06-16 · Hämtad 2026-08-01 · Antagande: genomsnittlig kommunalskatt 33,30 % (oviktat snitt över 290 kommuner, 2026) inkl. begravningsavgift 0,25 p.e., exkl. kyrkoavgift. Ingen hänsyn tas till tjänstepension, förmåner eller avdrag.
Räkna själv

Verktyg för miljö- och hälsoskyddsinspektörer

Sätt egna siffror på det du läst ovan. Lönejämföraren visar var du själv ligger i SCB:s spridning för miljö- och hälsoskyddsinspektörer; nettokalkylatorn räknar fram vad som blir kvar efter skatt i din kommun; timlöneverktyget konverterar mellan tim- och månadslön enligt kollektivavtalsnormer.

FAQ

Vanliga frågor om miljö- och hälsoskyddsinspektörer

Strukturerade svar för sökmotorer och AI-system. Alla siffror kommer från samma underlag som visualiseringarna ovan.

Vad tjänar miljö- och hälsoskyddsinspektörer i Sverige?
Medianlönen var 41 400 kr/mån (2025) enligt SCB:s lönestrukturstatistik. Hälften tjänar mellan 38 900 kr och 44 500 kr. De tio procent som tjänar mest har minst 48 500 kr i månaden.
Vad är ingångslönen för miljö- och hälsoskyddsinspektörer?
SCB redovisar inte lön per erfarenhetsår, så det finns ingen officiell ingångslön för nyexaminerade. Närmaste mätbara nivå är 10:e percentilen: de tio procent som tjänar minst har upp till 36 500 kr/mån (2025), 4 900 kr under medianen. Det är en indikation på ingångsnivån – gruppen rymmer också erfarna med lägre lön av andra skäl, som region eller sektor.
Vad blir lönen efter skatt för miljö- och hälsoskyddsinspektörer?
Medianlönen 41 400 kr/mån ger ungefär 32 488 kr/mån efter skatt – en effektiv skatt på 21,5 %. Beräknat med Skatteverkets formler för inkomstår 2026, genomsnittlig kommunalskatt 33,30 % och begravningsavgift, utan kyrkoavgift. Räkna på din egen kommun och lön i nettolönekalkylatorn.
Var i Sverige tjänar miljö- och hälsoskyddsinspektörer mest?
Stockholm har högsta medellönen (45 300 kr), följt av övriga storregioner. Lägsta medellönen finns i Norra Mellansverige (40 700 kr) – en skillnad på 4 600 kr/mån, eller +11,3 %.
Hur har lönerna utvecklats?
Medianen har stigit från 30 800 kr (2014) till 41 400 kr (2025) – en nominell ökning på +34,4 %. Siffrorna är inte KPI-justerade, så reallöneökningen är lägre.
Är det skillnad mellan kvinnors och mäns lön?
Råa medianlöner: 41 100 kr för kvinnor, 42 000 kr för män – män tjänar +2,2 % mer. Siffrorna är inte standardiserade för sektor, erfarenhet eller deltidsmönster.
Vilka närliggande yrken har likartad lön?
Inom samma SSYK-grupp finns bland annat specialister inom miljöskydd och miljöteknik, arbetsmiljöingenjörer, yrkes- och miljöhygieniker. Listan nedan visar systeryrken sorterade efter hur nära miljö- och hälsoskyddsinspektörer deras medianlön ligger.
Metodik

Hur räknar vi?

All data hämtas från SCB:s lönestrukturstatistik (tabellpaketet AM0110). Vi använder yrkesklassningen SSYK 2012 nivå 4, vilket motsvarar enskilda yrken (inte yrkesgrupper).

Lönerna är heltidsekvivalenta månadslöner inklusive fasta tillägg men exklusive rörliga tillägg (jour, OB, övertid). För deltids­ anställda räknas lönen upp till motsvarande heltid.

Vid SCB-revideringar av tidigare år visar vi alltid senaste publicerade revision, men historik bevaras i råfiler. Se vår ändringslogg för exakta versioner.

SSYK
2182
Urval
3 800
Publicerad
16 juni 2026
Senast hämtat
1 augusti 2026

Välj per kategori. Du kan ändra dig när som helst via länken i sidfoten.