Sök

Eventsäljare och butiksdemonstratörer

Lön och statistik 2025 · Eventsäljare och butiksdemonstratörer m.fl., SSYK 5241

SCB:s lönestrukturstatistik 2025, heltidsekvivalent månadslön · Hämtad 1 augusti 2026

30 700 kr i månaden

Det är medianlönen för eventsäljare och butiksdemonstratörer 2025 , −19,8 % mot rikets median på 38 300 kr. Hälften tjänar mellan 28 600 kr och 39 500 kr. De tio procent som tjänar mest har minst 43 700 kr.

Snabbfakta

Medianlön
30 700 kr
fallande, −19,8 % mot riket
Medellön
33 900 kr
3 200 kr över medianen
De 10 % som tjänar mest
≥ 43 700 kr
90:e percentilen
De 10 % som tjänar minst
≤ 26 400 kr
10:e percentilen
Sedan 2014
stigande, +35,8 % Värden över tid: 2014: 22 600 kr, 2015: 22 300 kr, 2016: 20 400 kr, 2017: 24 000 kr, 2018: 24 400 kr, 2019: 22 700 kr, 2020: 24 400 kr, 2021: 29 100 kr, 2022: 30 600 kr, 2023: 28 200 kr, 2025: 30 700 kr .
11 år, nominellt
Yrket

Vad gör eventsäljare och butiksdemonstratörer?

Eventsäljare och butiksdemonstratörer arbetar med att marknadsföra och sälja produkter vid evenemang och i butiker.

Arbetsuppgifterna inkluderar att presentera produkter, ge information till kunder och driva försäljning i olika miljöer såsom butiker och eventlokaler.

Lönefördelning

Hur breda är lönerna för eventsäljare och butiksdemonstratörer?

Avståndet mellan p10 och p90 är 17 300 kr. Det visar hur mycket lönen varierar inom samma yrke – drivet av erfarenhet, sektor och region.

10:e percentil 26 400 kr
25:e percentil 28 600 kr
Median 30 700 kr
75:e percentil 39 500 kr
90:e percentil 43 700 kr
Lönefördelning för Eventsäljare och butiksdemonstratörer m.fl. 2025
PercentilMånadslön
10:e percentilen26 400 kr
25:e percentilen28 600 kr
Median30 700 kr
75:e percentilen39 500 kr
90:e percentilen43 700 kr
Källa: SCB Lönestrukturstatistik · AM0110 LonYrkeOSekN1 · Publicerad 2026-06-16 · Hämtad 2026-08-01 · Heltidsekvivalent.
Ingångslön

Vad tjänar eventsäljare och butiksdemonstratörer i början av karriären?

SCB redovisar inte lön per erfarenhetsår – någon officiell ingångslön för nyexaminerade finns alltså inte. Den lägsta mätbara nivån är 10:e percentilen: 26 400 kr/mån (2025), vilket är 4 300 kr under medianen.

p10 är en proxy, inte en ingångslön. De tio procent som tjänar minst består av fler än nyanställda: där finns också erfarna med lägre lön av andra skäl – sektor, region eller arbetsuppgifter. Använd siffran som golv för vad yrket betalar, inte som ett avtalat startvärde.
10:e percentilen
26 400 kr
Lägsta tiondelen – indikation på ingångsnivå
25:e percentilen
28 600 kr
2 100 kr under median
Median
30 700 kr
Mitten av yrket 2025

Avståndet från p10 till medianen är 4 300 kr/mån, ett påslag på 16,3 % – spannet mellan yrkets lägsta tiondel och dess mitt. Vad enskilda arbetsgivare betalar en nyexaminerad redovisar varken SCB eller vi; kollektivavtalens ingångslöner ligger hos respektive fackförbund.

Källa: SCB Lönestrukturstatistik · AM0110 LonYrkeOSekN1 · Publicerad 2026-06-16 · Hämtad 2026-08-01 · 10:e percentilen används som indikator på ingångsnivå – SCB redovisar inte lön efter erfarenhetsår eller examensår.
Löneutveckling

Löneutveckling för eventsäljare och butiksdemonstratörer 2014–2025

Medianlönen har stigit från 22 600 kr (2014) till 30 700 kr (2025). Det är en nominell ökning på +35,8 %. Justerat för inflation (KPI) blir reallöneökningen +1,9 %.

Medianlön Eventsäljare och butiksdemonstratörer m.fl. 2014–2025 Medianlön Eventsäljare och butiksdemonstratörer m.fl. 2014–2025, 2014–2025. Eventsäljare och butiksdemonstratörer m.fl., median: från 22 600 kr (2014) till 30 700 kr (2025). Rikssnitt, median: från 28 000 kr (2014) till 38 300 kr (2025).
Medianlön Eventsäljare och butiksdemonstratörer m.fl. 2014–2025
År Eventsäljare och butiksdemonstratörer m.fl., medianRikssnitt, median
2014 22 600 kr28 000 kr
2015 22 300 kr28 600 kr
2016 20 400 kr29 300 kr
2017 24 000 kr30 000 kr
2018 24 400 kr30 900 kr
2019 22 700 kr31 700 kr
2020 24 400 kr32 400 kr
2021 29 100 kr33 200 kr
2022 30 600 kr34 200 kr
2023 28 200 kr35 600 kr
2025 30 700 kr38 300 kr
Källa: SCB Lönestrukturstatistik 2014–2025 · AM0110 LonYrkeOSekN1 · Publicerad 2026-06-16 · Hämtad 2026-08-01

Köpkraft sedan 2014

Nominell ökning
+35,8 %
22 600 kr → 30 700 kr
Reallöneökning
+1,9 %
I 2014 års priser: 23 025 kr
Inflation samma period
+34 %
KPI fastställda årsmedeltal
Vad betyder det här?

Reallönen har varit i stort sett oförändrad sedan 2014. Den nominella ökningen täcker ungefär inflationen, så köpkraften är ungefär densamma som för 11 år sedan.

Källa: SCB Konsumentprisindex (KPI), fastställda årsmedeltal 2014–2025 · PR0101 KPItotM · Publicerad 2026-06-16 · Hämtad 2026-08-01
Per sektor

Privat sektor betalar mest till eventsäljare och butiksdemonstratörer

Högsta medianlönen finns i privat sektor (30 700 kr).

Privat sektor
30 700 kr
Källa: SCB · AM0110 LonYrkeOSekN1 · Publicerad 2026-06-16 · Hämtad 2026-08-01
Per kön

Kvinnor tjänar +12,6 % mer

Råa medianlöner per kön. Skillnaden är inte standardiserad för sektor, erfarenhet eller deltidsmönster – den visar yrket som det faktiskt avlönas idag.

Kvinnor
33 300 kr
Män
29 100 kr
Kvinnor 33 300 kr
Män 29 100 kr
Källa: SCB · AM0110 LonYrkeOSekKonN1 · Publicerad 2026-06-16 · Hämtad 2026-08-01
Åldersprofil

Hur ser åldersfördelningen ut?

För yrkesgruppen eventsäljare och telefonförsäljare m.fl. (SSYK 3-siffrig) är medianåldern 30,2 år. En ung bransch – 33 % är under 25.

16-24 år
2 796 · 33,0 %
25-29 år
1 392 · 16,4 %
30-34 år
1 133 · 13,4 %
35-39 år
813 · 9,6 %
40-44 år
474 · 5,6 %
45-49 år
439 · 5,2 %
50-54 år
444 · 5,2 %
55-59 år
440 · 5,2 %
60-64 år
336 · 4,0 %
65-69 år
197 · 2,3 %
Källa: SCB Yrkesregistret 2024 · AM0208 YREG57 / YREG57N / YREG57BAS · Publicerad 2025-11-23 · Hämtad 2026-08-01 · Åldersfördelning för yrkesgruppen på SSYK 3-siffrig nivå, aggregerad över hela landet. Medianålder är linjärt interpolerad inom den åldersgrupp som innehåller medianen.
Könsmix över tid

Hur har andelen kvinnor förändrats?

För hela yrkesgruppen eventsäljare och telefonförsäljare m.fl. (SSYK 3-siffrig) var andelen kvinnor 45,8 % 2014 och 42,4 % 2024. Det är en minskning med 3,3 procentenheter .

Andel kvinnor i Eventsäljare och telefonförsäljare m.fl. 2014–2024 Andel kvinnor i Eventsäljare och telefonförsäljare m.fl. 2014–2024, 2014–2024. Andel kvinnor: från 46 % (2014) till 42 % (2024).
Andel kvinnor i Eventsäljare och telefonförsäljare m.fl. 2014–2024
År Andel kvinnor
2014 46 %
2015 44 %
2016 43 %
2017 43 %
2018 42 %
2019 44 %
2020 42 %
2021 40 %
2022 43 %
2023 41 %
2024 42 %
Vad kan trenden säga?

Yrkesgruppen blir mindre kvinnodominerad. En sådan tröghet i andelar – där en grupp gradvis byter könssammansättning – säger ofta något om vilka som söker sig till utbildning kontra vilka som lämnar yrket.

Källa: SCB Yrkesregistret 2014–2024 · AM0208 YREG58 / YREG58N / YREG58BAS · Publicerad 2025-11-23 · Hämtad 2026-08-01 · Andelen mäts på SSYK 3-nivå (yrkesgrupp), inte SSYK 4 (specifikt yrke). SCB:s yrkesregister redovisar dagbefolkning per region – vi summerar över län för rikets total.
Arbetsmarknad just nu

Lediga jobb för eventsäljare och butiksdemonstratörer – 191 aktiva annonser

Live-data från Arbetsförmedlingens Platsbanken plus AF:s egen kvalitativa bedömning av rekryteringsläget. Kompletterar lönedatan från SCB – visar inte vad folk tjänar, utan om det rekryteras.

Aktiva annonser
191
Hämtat 2026-10-24

Aktiva annonser per län

Aktiva annonser för Eventsäljare och butiksdemonstratörer m.fl. per län
Län Annonser
Stockholms län 31
Västra Götalands län 26
Östergötlands län 21
Skåne län 17
Örebro län 13
Södermanlands län 12
Västmanlands län 9
Värmlands län 7
Norrbottens län 7
Gävleborgs län 6

Visar topp 10 av 20 län med aktiva annonser.

Källa: AF Platsbanken + AF Yrkesbarometer · lediga_jobb_yrke · Hämtad 2026-10-24 · Aktiva annonser är ögonblicksbild – uppdateras vid varje ingest-körning. AF:s bedömning är kvalitativ, gjord av arbetsförmedlare.
Jämför

Närliggande yrken till eventsäljare och butiksdemonstratörer

Systeryrken inom samma SSYK-3-grupp, sorterade efter hur nära deras median ligger eventsäljare och butiksdemonstratörer. Bra utgångspunkt för att hitta angränsande karriärval eller specialiseringar.

Lön efter skatt

Vad blir kvar efter skatt för eventsäljare och butiksdemonstratörer?

Medianlönen 30 700 kr/mån ger ungefär 24 615 kr/mån i handen – en effektiv skatt på 19,8 %. Beräknat med Skatteverkets formler för inkomstår 2026 och genomsnittlig kommunalskatt 33,30 % plus begravningsavgift, utan kyrkoavgift.

Din kommun avgör slutsiffran: kommunalskatten spänner från 28,93 % till 35,65 %. Nettolönekalkylatorn använder samma formel men låter dig ange exakt bruttolön, kommun, kyrkoavgift och ålder.
Bruttolön
30 700 kr
Median 2025
Effektiv skatt
19,8 %
≈ 6 085 kr/mån
Nettolön
24 615 kr
Efter skatt

Brutto- och nettolön för Eventsäljare och butiksdemonstratörer m.fl. 2025 på lönefördelningens nivåer, vid genomsnittlig kommunalskatt.
Lönenivå Brutto Netto Effektiv skatt
10:e percentilen 26 400 kr 21 399 kr 18,9 %
Median 30 700 kr 24 615 kr 19,8 %
90:e percentilen 43 700 kr 34 016 kr 22,2 %

Medianlönen ligger under skiktgränsen för statlig inkomstskatt, så skatten är kommunal. Marginalskatten på nästa intjänade krona är 25,2 %.

Källa: SCB Lönestrukturstatistik + Skatteverket SKV 433 (inkomstår 2026) · AM0110 LonYrkeOSekN1 + OE0101 Kommunalskatter2000 · Publicerad 2026-06-16 · Hämtad 2026-08-01 · Antagande: genomsnittlig kommunalskatt 33,30 % (oviktat snitt över 290 kommuner, 2026) inkl. begravningsavgift 0,25 p.e., exkl. kyrkoavgift. Ingen hänsyn tas till tjänstepension, förmåner eller avdrag.
Räkna själv

Verktyg för eventsäljare och butiksdemonstratörer

Många eventsäljare och butiksdemonstratörer m.fl. arbetar på timlön. Använd konverteraren för att se vad din timlön motsvarar i månadslön – och vad som händer netto i din kommun.

FAQ

Vanliga frågor om eventsäljare och butiksdemonstratörer

Strukturerade svar för sökmotorer och AI-system. Alla siffror kommer från samma underlag som visualiseringarna ovan.

Vad tjänar eventsäljare och butiksdemonstratörer i Sverige?
Medianlönen var 30 700 kr/mån (2025) enligt SCB:s lönestrukturstatistik. Hälften tjänar mellan 28 600 kr och 39 500 kr. De tio procent som tjänar mest har minst 43 700 kr i månaden.
Vad är ingångslönen för eventsäljare och butiksdemonstratörer?
SCB redovisar inte lön per erfarenhetsår, så det finns ingen officiell ingångslön för nyexaminerade. Närmaste mätbara nivå är 10:e percentilen: de tio procent som tjänar minst har upp till 26 400 kr/mån (2025), 4 300 kr under medianen. Det är en indikation på ingångsnivån – gruppen rymmer också erfarna med lägre lön av andra skäl, som region eller sektor.
Vad blir lönen efter skatt för eventsäljare och butiksdemonstratörer?
Medianlönen 30 700 kr/mån ger ungefär 24 615 kr/mån efter skatt – en effektiv skatt på 19,8 %. Beräknat med Skatteverkets formler för inkomstår 2026, genomsnittlig kommunalskatt 33,30 % och begravningsavgift, utan kyrkoavgift. Räkna på din egen kommun och lön i nettolönekalkylatorn.
Hur har lönerna utvecklats?
Medianen har stigit från 22 600 kr (2014) till 30 700 kr (2025) – en nominell ökning på +35,8 %. Siffrorna är inte KPI-justerade, så reallöneökningen är lägre.
Är det skillnad mellan kvinnors och mäns lön?
Råa medianlöner: 33 300 kr för kvinnor, 29 100 kr för män – kvinnor tjänar +12,6 % mer. Siffrorna är inte standardiserade för sektor, erfarenhet eller deltidsmönster.
Vilka närliggande yrken har likartad lön?
Inom samma SSYK-grupp finns bland annat telefonförsäljare m.fl.. Listan nedan visar systeryrken sorterade efter hur nära eventsäljare och butiksdemonstratörer deras medianlön ligger.
Metodik

Hur räknar vi?

All data hämtas från SCB:s lönestrukturstatistik (tabellpaketet AM0110). Vi använder yrkesklassningen SSYK 2012 nivå 4, vilket motsvarar enskilda yrken (inte yrkesgrupper).

Lönerna är heltidsekvivalenta månadslöner inklusive fasta tillägg men exklusive rörliga tillägg (jour, OB, övertid). För deltids­ anställda räknas lönen upp till motsvarande heltid.

Vid SCB-revideringar av tidigare år visar vi alltid senaste publicerade revision, men historik bevaras i råfiler. Se vår ändringslogg för exakta versioner.

SSYK
5241
Publicerad
16 juni 2026
Senast hämtat
1 augusti 2026

Välj per kategori. Du kan ändra dig när som helst via länken i sidfoten.